DİPLOPİ (ÇİFT GÖRME)

Diplopi (Çift Görme) Nedir?

Normalde her iki gözün görme ekseni birbirine paraleldir. Çift görme ya da tıbbi ismiyle diplopi, paralel olması gereken görme ekseninin bozulması sonucu ortaya çıkar ve hasta tek gözüyle normal yani tek gördüğü halde her iki gözüyle baktığında çift görür.

Çift Görme Nedenleri

Çift görme nedenleri arasında ilaç yan etkileri, göz kasları ve göz kaslarına giden sinirler ile ilgili sorunlar, diyabet, hipertansiyon, multiple skleroz, tiroid hastalıkları, MS hastalığı  (Myastenia Gravis), beyin damar tıkanıklıkları, kafa içi basıncını arttıran hastalıklar ve beyin tümörleri bulunmaktadır.

Çift Görme Belirtileri

Gözlerde kayma, göz hareketlerinde anormalikler (kısıtlılık veya aşırı fonksiyon) Gözlerdeki kayma nedeniyle her iki gözde uyumlu olmayan retinaya düsen 2 görüntü ortaya çıkar.Oluşan görüntüler birbirine çok yakın olduğundan dolayı bulanık görme  gelişir.

Çocuklar çift görmeyi ifade edemeyebilir.Çocuklarda olgunlaşmamış görsel sistem kötü görüntüyü baskılayarak çift görmeyi engellemeye çalışır.Görüntünün baskılanması ile çocuk rahatlar. Fakat baskılanan gözde amblyopi (göz tembelliği) riski vardır.Erişkin dönemde ise görme sistemi gelişimini tamamladığı için çift görmeyi baskılamak zordur.Kişi rahatsızdır ve çift görmeyi engellemek için bir gözünü kapatmayı tercih eder.

Çift görme sabit veyadeğişken karakterde olabilir. Çift görmenin özellikleri altta yatan sebebe yönelik araştırmalarımızda bize yol gösterir. Bu nedenle hastaların dikkatli ve ayrıntılı muayene edilerek çift görmenin özelliklerinin doğru bir şekilde belirlenmesi çok önemlidir.

Çift Görme Tedavisi

Çift görmenin tedavisi altta yatan nedene göre değişir.Bu nedenle, çift görmenin tedaviye başlamadan önce altta yatan sebebin araştırılması gerekir. Çift görmeye sebep olan durum ortaya çıkarılıp tedavi edilmelidir. Bu tedaviyle çift görme de düzelebilir.

Çift görme kırma kusurlarının doğru şekilde düzeltilmemesinden kaynaklanıyorsa uygun gözlük ile tedavi edilebilir.Çift görmenin sebebi göz kaslarındaki veya bu kasları çalıştıran sinirleri tutan sistemik hastalık ise öncelikle bu hastalık araştırılarak tespit edilmeli ve tedavi edilmelidir.Fakat bazı durumlarda altta yatan sebep tedavi edilse bile çift görme düzelmeyebilir. Bu nedenle çift görmesi olan hastaların başlangıçtan itibaren bu konuda deneyimli göz doktorları tarafından takip edilmelidir zamanında tedaviye başlanmalıdır. Erken dönemde uygulanan Botox tedavisi ileçift görme ortadan kaldırılabilir.Geç dönemde ise ameliyat ile tedavi etmek gerekir.

Bizimle İletişime Geçin

Bana soru sorabilir, randevu talebinde bulunabilir, istek ve önerilerinizi iletebilirsiniz…