KATARAKT CERRAHİSİ

Katarakt Nedir?

Katarakt, göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşması durumudur. Kataraktlı bir kişi cisimleri sanki buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibi görür. Katarakt, daha çok orta yaş üstündeki kişilerde görülen bir göz hastalığıdır, ancak yenidoğan bebeklerde, şeker hastalarında, gözüne darbe alan kişilerde ve uzun süre kortizonlu ilaç kullananlarda da görülebilir.

Katarakt Belirtileri

  • Görmede yavaş yavaş ortaya çıkan azalma
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Göz kamaşması
  • Çift görme
  • Okumada zorluk çekme
  • Gece görmede zorluk
  • Renklerde soluklaşma ya da sararma olması
  • Gözlük numarasında sık değişiklik ihtiyacı

Katarakt Nedenleri

Katarakt, göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi sonucu ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. Daha çok orta yaş ve üzerindeki kişilerde yaşlanmaya bağlı olarak oluşur. Ancak yenidoğan bebeklerde de görülebilir. Bu duruma doğumsal katarakt ya da konjenital katarakt denir.  Doğuştan olan kataraktlar, genellikle annenin hamileliği sırasında geçirdiği enfeksiyonlara ya da kullandığı ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkar. En önemli belirtisi bir göz bebeğinin diğerinden farklı renkte olması ya da gözde kayma yani şaşılık olmasıdır.

Katarakt Tedavisi

Katarakt tedavisinde kullanılan bir ilaç yoktur. Yani kataraktın tek tedavisi ameliyattır. Katarakt ameliyatla saydamlığını kaybetmiş olan lens alınır. İlk zamanlar ameliyat sırasında hastanın gözüne mercek konmadığı için, hastalar ameliyattan sonra kalın bir gözlük kullanmak zorundaydılar. Ancak günümüzde ameliyat sırasında alınan merceğin yerine yapay mercek takılmaktadır.

En sık kullanılan yöntem halk arasında lazerle katarakt ameliyatı olarak da bilinen diye bilinen fakoemulsifikasyon (FAKO ameliyat) yöntemidir.

FAKO yönteminde göz içerisindeki matlaşmış olan katarakt ultrasonik dalgalar yayan özel bir iğne kullanılarak parçalanır ve özel bir enjektör ile göz dışına çıkartılır. FAKO ameliyatı, özel bazı durumlar dışında genel ya da lokalanestezi gerektirmeden, sadece göze damlatılan uyuşturucu ilaç ile uygulanır.

Bizimle İletişime Geçin

Bana soru sorabilir, randevu talebinde bulunabilir, istek ve önerilerinizi iletebilirsiniz…