GÖZ KURULUĞU

Göz Kuruluğu Nedir?

Göz kuruluğu sık görülen bir göz sağlığı sorunudur. Gözyaşının yeterli miktarda üretilememesi ya da gözyaşı kalitesinin bozuk olması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Normalde göz yüzeyini örten tabaka sürekli olarak nemlidir. Bu sayede göz kapakları kolay bir şekilde açılıp kapanır ve göz yüzeyi korunur. Gözyaşı bezleri tarafından üretilen gözyaşı, göz kapaklarının hareketi ile tüm göz yüzeyine yayılır ve gözün nemli kalması sağlanır. Gözyaşı yine göz kırpma hareketleri ile göz kapaklarında bulunan küçük kanalcıklar vasıtasıyla burun içine dökülerek gözü terk eder.

Göz Kuruluğu Neden Olur?

Göz kuruluğunun çeşitli nedenleri vardır. Daha çok Sjögren hastalığı gibi oto immün hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkar.  Ayrıca gözyaşı bezlerinin yokluğu, göz yaşı yetersizliği, gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık, göz kapak kenarının iltihabı, kontakt lens kullanımı, A vitamini eksikliği,  ve gözyaşının aşırı buharlaşması gibi nedenler de göz kuruluğuna neden olur. Kuru göz gelişiminde kullanılan bazı ilaçlar, aşırı bilgisayar kullanımı, ortamdaki nem, sigara kullanımı ve çevre koşulları da etkilidir.

Göz Kuruluğu Belirtileri

Özellikle akşam saatlerinde artan, gözde yanma, batma, kaşıntı, yabancı cisim hissi, kızarıklık, aşırı yaşarma ve bulanık görme şikâyetiyle ortaya çıkar. Kontakt lens takmada zorluk çekilir.

Göz Kuruluğu Tedavisi

Tedaviye başlamadan önce detaylı bir göz muayenesi yapılır. Gözyaşı kalitesini ve miktarını değerlendiren testler uygulanır. Altta yatan nedene göre tedavi uygulanır. Tedavisi öncesinde, hastada romatoid artirit, sjögren, lupus gibi göz kuruluğuna neden olabilecek bir hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır. Yine kuru göze neden olabilecek, göz yüzeyi kapanmasının yetersiz olduğu kapak bozuklukları araştırılmalıdır.

Göz kuruluğu tedavisinde yapay gözyaşları kullanılır. Bu suni gözyaşları katkı maddesi içermeyen, tek kullanımlıktır.  Yapay gözyaşını günde 4–5 defa kullanılabilir, daha sık kullanma ihtiyacını hisseden hastalar için tek kullanımlık damla ya da jel şeklinde yapay gözyaşları da bulunmaktadır.

Bizimle İletişime Geçin

Bana soru sorabilir, randevu talebinde bulunabilir, istek ve önerilerinizi iletebilirsiniz…